destylacja

Obsługa destylarki

Obsługa destylatora sprowadza się do kilku prostych czynności, i nie zajmuje dużo czasu. Destylarki Fidi z racji swojego solidnego i bezpiecznego wykonania (ATEX 2G i 3 termostaty) nie wymagają stałego dozoru.

Przekonaj się sam
jakie to proste!

Przygotowaliśmy dla Państwa film pokazujący krok po kroku obsługę naszych urządzeń. Zapraszamy do oglądania!

obsluga destylarki 1
1. Włożyć worek do kotła destylarki i napełnić go rozpuszczalnikiem.

Kocioł powinien być czysty ewentualnie przesmarowany pastą antyadhezyjną do destylarek. Wstępnie uformować kształt worka. Włożyć worek kotła i zabezpieczyć pierścieniem. Na ściance kotła są znaczniki poziomu napełnienia. Napełnić rozpuszczalnikiem i zamknąć pokrywę.

obsluga destylarki 2
2. Ustawić temperaturę i czas destylacji

Temperatura destylacji rozpuszczalnika

Podstawowe informacje zawiera Karta charakterystyki rozpuszczalnika.

Na termostacie destylarki należy ustawić temperaturę wyższą o 20-30°C niż temperatura wrzenia rozpuszczalnika. Zbyt niska temperatura spowoduje że destylarka nie destyluje wysokowrzących rozpuszczalników. Za wysoka temperatura wrzenia rozpuszczalników może zmienić ich właściwości i zabrudzić kocioł i chłodnicę destylarki.

Czas destylacji rozpuszczalnika

Na cykl destylacji składa się czas na rozgrzanie, destylację właściwą i czas stygnięcia.  Wydajność destylarki określana w litrach na godzinę jest uzależniona od właściwości rozpuszczalnika oraz ilości zanieczyszczeń. Przy tej samej objętości, destylacja acetonu może trwać 3h a destylacja wody 7h.

obsluga destylarki 3
3. Destylacja automatyczna

W pobliżu destylarki należy podstawić kanister na czysty destylat o pojemności minimum pojemności roboczej kotła. Do niego wprowadzić krótki wężyk od chłodnicy.

Destylator bezpiecznie przeprowadza cały cykl destylacji i sam się wyłączy.

obsluga destylarki 4
4. Po zakończeniu destylacji wyjąć worek foliowy z odpadami

Rezultatem powinny być suche lub mocno zagęszczone odpady podestylacyjne w worku i czysty klarowny destylat w kanistrze.